SpäťÚvod / Informácie pre Váš lepší život / Š palda - zázračné obilie

Š palda - zázračné obilie

Š palda - zázračné obilie
„V prípade, že by som mal rakovinu, s vrecom plným špaldy by som sa odsťahoval na salaš a potom by sa videlo, kto je silnejší – či rakovina alebo špalda...“ - Dr. Gottfried Hertzka: „Léčebná kuchaŠ™ka svaté Hildegardy“...
 
hovorí autor knihy, ktorý tak veľmi dôveruje špalde a výlučne špaldovému jedlu a všetkým odporúča, aby každý deň zjedli aspoň trochu špaldy. V pôvodnej krajine pestovania špaldy, t.j. vo švábsko-nemeckej oblasti, to v minulosti bývalo bežným zvykom.
 
Na raňajky sa jedol špaldový habermus a aj potom mala špalda v rôznych podobách prednosť, či už ako krupica, šrot, chlieb alebo v inej podobe.
 
Špaldové obilie z ktorej sa dorába špaldová múka
 
Špalda je zdravotným obilím č. 1. Z piatich druhov obilia našej vlasti poznáme potom už len raž, ovos, pšenicu a jačmeň. Na vrchole rebríčka hodnôt vo vzťahu k človeku sa u Hildegardy nachádza práve špalda. 
 
Tento druh obilia bol a stále je nazývaný „Spelz“ (latinsky Spelta) a čistené, šupiek zbavené zrno sa nazýva „Kernen“, čo by sa dalo preložiť ako „jadro“. Vo Švábsku sa nazýva „Korn“ alebo „Frucht“, teda plod.
 
Špaldové obilie má zrejme druhovú zvláštnosť (subtilitu), ktorá z nej robí zvláštnu obilnú plodinu. Vďaka Hildegardiným znovuobjaveným vedomostiam o základných rozdieloch oproti „holej“ pšenici získava špalda znovu svoje zaslúžené miesto v ľudskej výžive.
 
Podľa Hildegardy je možné vymenovať 17 predností špaldy. Žiadne iné obilie a ani žiadna iná rastlina nezjednocuje tak veľký počet hodnotných vlastností.
 
Špalda, najlepšie
- obilie
- pôsobí hrejivo
- a tučne
- a vysoko hodnotne
- a miernejšie ako ostatné zrná.
- Kto rád špaldu jedáva, ten sebe mäso pridáva!
- Dáva mu správnu krv,
- uvoľňuje jeho myseľ
- a dodáva mu dávku veselosti.
- Akokoľvek pripravenú
- ju jete,
- tak alebo tak,
- ako chlieb
- alebo ako inú stravu (varenú).
- Špalda je (jedným slovom) dobrá
- a jemná.
 
pozrite si produkty v našom eshope:
 
Špalda  foto: Tatiana Tóthová
zdroj: http://www.biospotrebitel.sk/clanok/123-spalda-zazracne-obilie.htm
© 2013 - 2019 | Mapa stránky | marketingová podpora wynergie | vytvorilo webio | now on WS